Studij Preddiplomski sveučilišni studij povijesti Godina

Ime i prezime Emilio Marin
Akademski stupanj Doktor znanosti Zvanje Redoviti profesor u trajnom zvanju
Kontakt e-mail emilio.marin@unicath.hr Telefon +385 (1) 3706 675

Ciljevi: Upoznavanje studenata s nastankom te putovima i načinima širenja kršćanstva kao vjere koja će postati duhovna i materijalna (vjerska, politička i društvena) odrednica ukupne europske civilizacije od antike do suvremenog razdoblja. Osposobljavanje studenata za samostalno nadograđivanje usvojenih temeljnih znanja putem uvida u literaturu te na temelju razumijevanja povijesnih uvjeta u kojima je kršćanstvo postalo jedina službena religija Rimskoga Carstva. Osposobljavanje studenata za usporedno i kritičko samostalno korištenje i međusobno nadopunjavanje podataka iz povijesnih izvora i arheološke građe. Sadržaj: Kronološki i prostorni okvir sadržaja kolegija jest cjelokupno je razdoblje Rimskoga Carstva (1.–7. st. pos. Kr.), odnosno njegov ukupni prostor. Izlaganje osnovne teme kolegija bit će razrađeno prema sljedećem obrascu: I. Uvod – povijesno–religijski aspekt nastanka i širenja kršćanstva, odnosno politička i religijsko–filozofska podloga kasnoantičkog društva koja je pogodovala pobjedi kršćanskog monoteizma. Naglasak će biti stavljen na arheološki aspekt promatrane pojave, odnosno na odnos kasne antike kao povijesnog razdoblja i kršćanskih sadržaja koji se pojavljuju u tom kronološkom okviru; II. Povijesni put širenja kršćanstva na cjelokupni prostor Rimskog Carstva i šire, prema kronološkoj okosnici (1. od početaka do 313.; 2. od 313./sloboda kršćanstva do 380./službena religija; 3. 5. i 6. st.), uz istodobnu razradu na zasebne tematske cjeline: 1. širenje kršćanstva (razdoblje, snaga i smjerovi širenja, mučenici); 2. ustrojstvo zajednica i općina (vjernici, svećenstvo, župe, biskupije, monarhijski episkopat); 3. materijalno naslijeđe (crkvene građevine, groblja i grobni spomenici, predmeti umjetničkog obrta, epigrafija).

1. Definirati osnovne pojmove u svezi sa starokršćanskom poviješću; 2. Znati kronološki smjestiti događaje kasne antike; 3. Prepoznati i povezati temeljne pojave i procese srednjovjekovnog doba u odnosu na kasnu antiku i pojave kršćanstva; 4. Interpretirati i sintetizirati političku, društvenu, gospodarsku, vjersku, kulturnu i inu problematiku ranog kršćanstva; 5. Kritički pristupiti tumačenjima kasnonatičke prošlosti s obzirom na različite pristupe u istraživanju tog doba; 6. Napisati jasan i strukturiran pismeni rad; 7. Aktivno i argumentirano sudjelovati u raspravi; 8. Koristiti suvremene informacijske tehnologije i vještine komuniciranja; 9. Steći potrebne vještine za nastavak studija

J. Ratzinger / Benedikt XVI., Isus iz Nazareta, Split 2007.; S. Kovačić, Kršćanstvo i Crkva u Staromu i Srednjemu vijeku, Split 2004.; V. Kapitanović, Rimski Ilirik u odrazu kršćanske književnosti, Split 2006.; Velika povijest crkve (ur. Hubert Jedin): 1. Svezak I: K. Baus, Od praopćine do ranokršćanske velecrkve (preveli: J. Ritig i V. Bajsić), Zagreb 1972.; 2. Svezak II: K. Bus, E. Ewig, Crkva Carstva poslije Konstantina Velikoga (preveo V. Bajsić), Zagreb 1995.

N. Cambi, Antika, Zagreb 2002.; Salona Christiana (ur. E. Marin), Split 1994.; M. Prelog, Eufrazijeva bazilika u Poreču, Zagreb 1986.; D. Rendić–Miočević, Carmina Epigraphica, Split 1987.; A. Šonje, Bizant i crkveno graditeljstvo u Istri, Rijeka 1981.; Ž. Tomičić, Panonski periplus – Arheološka topografija kontinentalne Hrvatske, Zagreb 1999.; Od nepobjedivog sunca do sunca pravde – Rano kršćanstvo u kontinentalnoj Hrvatskoj (ur. Ž. Demo, B. Migotti), Zagreb 1994.; E. Marin et alii, Narona, Zagreb–Opuzen 1999.; Salona II: P. Chevalier, Ecclesiae Dalmatiae, Recherches archéologiques franco–croates à Salone (dir. par N. Duval et E. Marin), Rome–Split 1995, t. 1–2.; Acta XIII Congressus Internationalis Archaeologiae Christianae / Radovi XIII. međunarodnog kongresa za starokršćansku arheologiju, Split – Poreč 1994, t. I (ed. N. Cambi, E. Marin), Città del Vaticano–Split 1998.; B. Brenk, Spätantike und frühes Christentum, Propiläen Kunstgeschichte, Supplementband I, Stuttgart 1977.; R. Krautheimer, Early Christian and Byzantine architecture, Harmondsworth 1986.; P. Archeologia cristiana, Roma 1958.

1. Redovito pohađanje nastave – prisutnost na najmanje 70% nastave prema studijskom programu i izvedbenom nastavnom planu; 2. Uredno izvršene seminarske obveze – pripremljeno izlaganje te predana pisana verzija. 3. Stjecanje minimalnog uspjeha od 35% tijekom nastave unutar zadanih nastavnih aktivnosti – kumulativno ostvareno putem seminarskih obveza i kolokvija

1. Nastavne aktivnosti – seminarske obveze i kolokvij (pismeni); 2. Završni ispit (usmeni ili pismeni i usmeni).

Brojčana ljestvica ocjenjivanja studentskog rada je: dovoljan (2) – 50–64,9% dobar (3) – 65–79,9% vrlo dobar (4) – 80–89,9% izvrstan (5) – 90% i više

Način stjecanja ocjene: a) Nastavne aktivnosti – 70% ocjene 1) seminarske obveze – 35% 2) kolokvij – 35% b) Završni ispit – 30 % ocjene 1) usmeni ispit – 30% (za prolaz je nužno riješiti 50% ispita)

Pohađanje nastave 1.2
Kolokvij-međuispit 1 35