Usmjerenje Stari vijek i srednji vijek

Naziv predmeta Rimska ekspanzija i Delmati
Kratica predmeta POVD111 Šifra predmeta 101679

Ime i prezime Siniša Bilić – Dujmušić
Kontakt e-mail sibil1962@gmail.com Telefon +385 (1) 3706 628
Ime i prezime Darko Periša
Akademski stupanj Diplomirani arheolog Zvanje Asistent
Kontakt e-mail darko.perisa@unicath.hr Telefon +385 (1) 3706 628

Promatra se razvoj sukoba između Rima i njihovih najtvrđih protivnika na suprotnoj strani Jadrana, Delmata, sve do njihovog potpunog vojnog slamanja i integriranja u imperij. Kako su Delmati jedan od do sada najslabije proučenih naroda Ilirika, studenti će biti poticani na raspravu o znanstvenim teorijama i donošenje vlastitih zaključaka na osnovu poznatog arheološkog materijala i podataka iz izvora. Kroz neposredan rad na povijesnim izvorima i dostupnom arheološkom materijalu studente se usmjerava na svježi svježi pristup temama, poput: interpretacija podataka u izvorima, organizacija delmatske zajednice, njena ekspanzija i teritorij, interpretacija arheoloških nalaza vojne prirode (naoružanje, fortifikacije i sl.), uvjeti ratovanja na delmatskom terenu u okviru općih svojstava antičkog vojnog nastupa, rekonstrukcija vojnih operacija koje su Rimljani vodili protiv Delmata, a posebno Oktavijanove kampanje 34./33. pr. Kr. koja predstavlja začetak sustavnog osvajanja ovog prostora. Usmjeravana rasprava trebala bi rezultirati zaključcima o povijesti delmatsko-rimskog sukoba, te organizaciji i razvoju delmatskog društva i njihove vojske.

1) Ovladati temeljnim činjenicama o organizaciji delmatskog društva i razvoju delmatsko-rimskog sukoba. 2) Upoznati se s najvažnijim arheološkim materijalom nađenim na delmatskom prostoru. 3) Shvatiti proces romanizacije. 4) Aktivno primjenjivati saznanja o antičkim vojskama i načinu ratovanja stečena na kolegiju Antička vojna povijest. 5) Argumentirano voditi raspravu o postojećim znanstvenim teorijama i usuditi se predlagati drugačije interpretacije podataka iz izvora, te tako izgrađivati vlastite stavove. 6) Shvatiti važnost suradnje s muzejima i primjene dostignuća drugih znanstvenih disciplina. 7) Steći temeljna znanja za znanstveno proučavanje lokalne prapovijesti i antičke povijesti.

S. Čače, Ime Dalmacije u 2. i 1. st. prije Krista, Radovi Filozofskog fakulteta u Zadru, 40 (27), Zadar, 2003; M. Gwin Morgan, “Lucius Cotta and Metellus” Roman Campaigns in Illyria During the late Second Century, Athenaeum, 49, Pavia, 1971; G. Marasco, Appiano e il proconsolato di P. Vatinio in Illiria (45-43 a. C.), Chiron, 25, München, 1995; G. Marasco, Aulo Gabinio e l’Illiria al tempo di Cezare, Latomus, 56/2, Bruxelles, 1997; M. Šašel Kos, Octavian’s Campaigns (35-33 BC) in Southern Illyricum, L’Illyrie méridionale et l’Émpire dans l’Antiquité – III, Actes du IIIe colloque international de Chantilly (16-19 Octobre 1996), Paris, 1999; M. Šašel Kos, Appian and Illyricum, Ljubljana, 2009; S. Bilić-Dujmušić, Oktavijanova kampanja protiv Delmata 34.-33. Pr. Kr., Zadar, 2004. (doktorska disertacija).

S. Čače, Prilozi proučavanju političkog uređenja naroda sjeverozapadnog Ilirika, Radovi Filozofskog fakulteta u Zadru, 18 (8), Zadar, 1979; S. Čače, Dalmatica Straboniana (Strabon, Geogr. 7, 5, 5), Diadora, 16-17, Zadar, 1995; S. Josifović, Oktavijanovo ratovanje u Iliriku, Živa antika, 6/1, Skopje, 1956; R. Syme, The Roman Revolution, Oxford, 1960; M. Zaninović, Ilirsko pleme Delmati, Godišnjak Centra za balkanološka ispitivanja, 2, Sarajevo, 1966; M. Zaninović, Ilirsko pleme Delmati II, Godišnjak Centra za balkanološka ispitivanja, 3, Sarajevo, 1967.

1) Redovito pohađanje nastave – prisutnost na najmanje 70% nastave prema studijskom programu i izvedbenom nastavnom planu;

2) Uredno izvršene seminarske obveze – pripremljeno izlaganje te predana pisana verzija.

3) Stjecanje minimalnog uspjeha od 35% tijekom nastave unutar zadanih nastavnih aktivnosti – kumulativno ostvareno na seminarskim obvezama i dva kolokvija

1) Nastavne aktivnosti

2) Završni ispit

izvrstan (5) – 90 do 100% bodova

vrlo dobar (4) – 80 do 89,9% bodova

dobar (3) – 65 do 79,9 % bodova

dovoljan (2) – 50 do 64,9 % bodova:

a)      Nastavne aktivnosti – 70% ocjene

1)      seminarske obveze – 20% (izlaganje 10%, pismeno 10%)

2)      1. kolokvij – 25% (pismeno)

3)      2. kolokvij – 25% (pismeno)

b)      Završni ispit – 30% ocjene (usmeni ispit – za prolaz je nužno odgovoriti na 50% postavljenih pitanja)

Kolokvij-međuispit 1 25
Datumi kolokvija U 7. i 15. tjednu akademskog kalendara.

1. Delmati i njihov teritorij
2. Arheološki nalazi i vojna oprema
3. Karakteristike terena, odgovarajući modaliteti ratovanja, gradinski tip ratovanja
4. Kampanje Figula i Nazike