Studij Preddiplomski sveučilišni studij sociologije Godina

Naziv predmeta Uvod u sociologiju kulture
Kratica predmeta SOCP3-3 Šifra predmeta 131830
Preduvjeti za upis predmeta Položen Uvod u sociologiju.

Ime i prezime Snježana Čolić
Akademski stupanj Doktor znanosti Zvanje Redoviti profesor
Kontakt e-mail Snjezana.Colic@pilar.hr Telefon +385 (1) 4886 837

Cilj  predmeta:

Pružiti osnovna znanja o odnosu kultura-društvo, te osigurati uvid u istraživački kontinuitet u tom području sociologije.

Sadržaj predmeta:

Predavanja: Određenje discipline; definiranje osnovnih pojmova (kultura , društvo, civilizacija, povijest itd.); sastavnice kulture i kulturna dinamika; mehanizmi kulturne promjene; teorijsko-metodološki okvir istraživanja hijerarhizacije kulture; intra-kulturni i globalni aspekti hijerarhizacije kulture: suvremena kultura kapitalizma, globalna kultura i globalizacija; potrošačka kultura i tržišno društvo: neoliberalni kapitalizam i ideologija globalizacije;

Seminari:   Produbljena analiza tema kolegija

Definirati osnovne pojmove (kultura, društvo, civilizacija, povijest itd.). Prepoznati ulogu i značaj pojmova u okviru područja sociologije kulture. Povezati različite teorije o kulturi. Diskutirati o društvenim i kulturnim procesima u suvremenom društvu/kulturi. Razlikovati teorijske pristupe u okviru kulture. Interpretirati teorijske perspektive različitih autora i pravaca u području kulture.

Weber, M. (2006). Protestantska etika i duh kapitalizma. Zagreb: Misl; Simmel, G. (2001). : Kontrapunkti kulture. Zagreb: Jesenski i Turk i HSD ( 1. poglavlje od 23-111 str.); Čolić, S. (2002). Kultura i povijest. Zagreb: Hrvatska sveučilišna naklada; „Sociokulturni aspekti potrošnje, potrošačke kulture i društva“, Društvena istraživanja, br. 6 (98) / 2008 (str. 953-973); „Globalizacija, kultura kapitalizma i globalna kultura“,  Narodna Umjetnost,  41/2 , 2004 (str. 185-192); Elias, N. (1996). O procesu civilizacije. Zagreb; Actant (str.100-200); Ziegler, J. (2007). Imperij srama. Zagreb: Izvori; Predavanja i seminari.

Crespi, F. (2006). Sociologija kulture. Zagreb: Politička kultura; Katunarić, V. (2007). Lica kulture. Zagreb: Antibarbarus; Paić, Ž. (2005). Politika identiteta. Kultura kao nova ideologija. Zagreb: Antibarbarus; Klein, N. (2002). No Logo. Zagreb: V.B.Z.; Klein, N. (2008). Doktrina šoka. Zagreb: V.B.Z.; Stiglitz, J. (2004). Globalizacija i dvojbe koje izaziva. Zagreb: Algoritam; Gray, J. (2002). Lažna zora: iluzije globalnog kapitalizma. Zagreb: Masmedia; Horkheimer, M. i Adorno, T. (1974). Dijalektika prosvjetiteljstva. Sarajevo: Veselin Masleša (pročitati raspravu: Kulturna industrija); Birket-Smith, K. (1960). Putovi kulture. Zagreb: Matica hrvatska; Burke, P. (1991). Junaci, nitkovi i lude. Zagreb: Školska knjiga; Segalen, M. (ur.) (2002). Drugi i sličan. Zagreb: Jesenski i Turk; Hromadžić, H. (2008). Konzumerizam: potreba, životni stil, ideologija. Zagreb: Jesenski Turk; Haralambos, M. i Holborn, M. (2002). Sociologija. Zagreb: Golden marketing; (poglavlje 12. „Kultura i identitet“ /str. 884-933 i poglavlje 13.).

1. Redovito pohađanje nastave –  prisutnost na najmanje 70% nastave prema studijskom programu i izvedbenom nastavnom planu.
  2.  Uredno izvršene seminarske obaveze  –  individualni pisani seminarski rad i izlaganje.
  3. Stjecanje minimalnog uspjeha od 35% tijekom nastave unutar zadanih nastavnih aktivnosti – kumulativno ostvareno na seminarskom radu i na dva kolokvija.

1) Nastavne aktivnosti  – izrada i izlaganje seminarskog rada; 1. kolokvij (pismeni); 2. kolokvij (pismeni).

2) Završni ispit (pismeni i usmeni).

Kontinuirano vrednovanje studentskog rada kroz:

1.  Nastavne aktivnosti – seminarski rad i izlaganje (20 bodova)+ 1. kolokvij (25 bodova)  +  2. kolokvij (25 bodova)

2.  Završni ispit  (30 bodova – pismeni i usmeni: za prolaz je nužno odgovoriti na 50 % postavljenih pitanja tj. osvojiti najmanje 15 od maksimalnih 30 bodova)

Minimum za prolaz je 50%  ocjene.

Ukupna ocjena temeljena je na bazi 100 bodova:

dovoljan (2)  –  50-64,9 bodova

dobar  (3) –  65-79,9 bodova

vrlo dobar  (4)  –  80-89  bodova

odličan  (5)  –  90 i više bodova

Ukupno tijekom nastave 3 70
Završni ispit 1 30
Datumi kolokvija 1. kolokvij: 8. tjedan nastave; 2. kolokvij: 15. tjedan nastave.

1. Određenje discipline.
2. Definiranje osnovnih pojmova i elemenata kulture.
3. Kulturna dinamika.
4. Kulturna raznolikost i univerzalnost.
5. Mehanizmi kulturne promjene.
6. Teorije o kulturnim promjenama.
7. Hijerarhijski koncept kulture i civilizacije.
8. Intra-kulturni aspekti hijerarhizacije kulture.
9. Geneza hijerarhizacije kulture u SAD-u.
10. Polikulturno društvo: elitna, narodna i masovna kultura.
11. Hijerarhizacija ukusa i socijalno klasni sustav.
12. Bourdieuov koncept razlike, klase i ukusa.
13. Globalni aspekti hijerrhizacije kulture.
14. Kultura (neoliberalnog) kapitalizma, globalna kultura i globalizacija.
15. Potrošačka kultura i konzumerizam.
1. Seminarska tema - R. Benedict: Obrasci kulture.
2. Seminarska tema - S. Čolić: Vrijednosni sistem i proces akulturacije u Japanu.
3. Seminarska tema - N. Elias: O procesu civilizacije.
4. Seminarska tema - K. Okakura: Knjiga o čaju.
5. Seminarska tema - E. Said: Orijentalizam.
6. Seminarska tema - M. Todorova: Zamišljanje Balkana.
7. Seminarska tema - R. Sarti: Živjeti u kući.
8. Seminarska tema - J. Weatherford: Indijanski darovatelji.
9. Seminarska tema - Z. Zeman: Autonomija i odgođena apokalipsa.
10. Seminarska tema - J. Ziegler: Imperij srama.
11. Seminarska tema - J. Ziegler: Novi gospodari svijeta.
12. Seminarska tema - J. Gray: Lažna zora.
13. Seminarska tema - N. Klein: No Logo.
14. Seminarska tema - N. Klein: Doktrina šoka.
15. Seminarska tema - M. Castells: Moć identiteta.